Infrastruktura szlaków turystycznych

Infrastruktura szlaków turystycznych Piesze wędrówki górskie są tą rozrywką, która łączy bardzo wiele osób. Chodząc po szlakach polskich gór możemy spotkać bardzo wiele turystów indywidualnych czy też różnych grup zorganizowanych. W tym miejscu należy bliżej przyjrzeć się infrastrukturze turystycznej na szlakach turystycznych w polskich górach. Mówiąc o infrastrukturze mamy na myśli przede wszystkim takie obiekty jak schroniska, bacówki, oznakowanie szlaków, różnego rodzaju ławeczki służące do odpoczynku na trasie jak również i konkretne działania mające na celu sprawienie, aby szlak turystyczny był bezpieczny. Jeśli chodzi o schroniska górskie, to oczywiście ich stan oraz funkcjonowanie w dużej mierze zależy od osobistego zaangażowania kierownictwa konkretnego obiektu oraz jego personelu. Można powiedzieć, że poziom funkcjonowania poszczególnych schronisk w polskich górach jest dobry, aczkolwiek oczywiście pomiędzy poszczególnymi schroniskami możemy mówić o pewnych, a czasem nawet o znacznych różnicach. Jeśli przyjrzymy się takim kwestiom jak ławeczki służące do odpoczynku turystów, to zasadniczo ich ilość jest wystarczająca, a poza tym turysta chcący odpocząć usiądzie nawet na trawie. Bliżej jednak na pewno trzeba przyjrzeć się oznakowaniu szlaków. W tym, bowiem względzie na wielu szlakach jest bardzo wiele do zrobienia. W jednych pasmach górskich wygląda to na pewno lepiej, w innych nieco gorzej, ale ogólnie rzecz biorąc wiele jest do zrobienia. W wielu miejscach oznakowanie jest, bowiem niejednoznaczne, słabo widoczne, a w okresie zimowym nawet niewidoczne zupełnie. Brak jest w wielu miejscach dodatkowych ostrzeżeń informujących o zmianach kierunku szlaku, co też może prowadzić do zgubienia trasy przez turystów. Oczywiście z drugiej strony należy nadmienić, że w wielu miejscach o te szlaki i ich oznakowanie dba się we właściwy sposób, co jest szczególnie widoczne na terenach górskich parków narodowych. Chwała, zatem tym, którzy dbają o to, aby wędrowanie po górskich szlakach było dla turystów tylko i wyłącznie przyjemnością i nie musieli mieć oni dylematu, w którą stronę pójść. Oczywiście, jeśli nie masz doświadczenia w górach, bądź też wolisz skorzystać z pomocy fachowca i profesjonalisty, powinieneś skorzystać z pomocy przewodnika górskiego, który to zapozna cię w idealny sposób z górami i tajemnicami, które w sobie kryją.

Wycieczka rowerowa

Wycieczka rowerowa Każdy sposób spędzania czasu wolnego jest dobry, jeśli przebywamy na powietrzu i dodatkowo jesteśmy aktywni. W dzisiejszych czasach mało kto ma czas i chęć aby się poruszać i wyjść z domu. Wszystkich wciągnęły gry komputerowe, oraz wszelkiego rodzaju rozrywki bierne takie jak oglądanie telewizji, tym czasem przebywanie na powietrzu jest dla nas bardzo dobre. Po pierwsze możemy się zrelaksować i po przebywać na łonie natury, po drugie dotleniamy nasz organizm dzięki czemu możemy wydajniej pracować czy też myśleć. Wspaniałym pomysłem na przebywanie na powietrzu i dbanie o kondycje są wycieczki rowerowe. Wystarczy tylko posiadać sprawny rower i trochę chęci aby miło spędzić dzień. Na wycieczkę rowerową może wybrać się każdy bez względu na wiek, obowiązuje tutaj jednak kilka zasad, najważniejszą jest bezpieczeństwo. Na początek musimy sprawdzić czy nasz sprzęt, czyli rower jest w dobrym stanie, ponieważ nie rzadko będziemy włączać się do ruchu drogowego, szczególną uwagę przywiązujemy do sprawnych hamulców oraz oświetlenia, ponieważ na drodze musimy być dobrze widoczni. Jeśli sprzęt jest w dobrym stanie planujemy trasę naszej wycieczki, watro teren i długość wyprawy dostosować do możliwości osób biorących udział w wycieczce.

Specyficzne polskie góry

Specyficzne polskie góry Jeśli spojrzymy na wszystkie pasma górskie znajdujące się w południowo-wschodniej Polsce, to zasadniczo ich budowa jest podobna, gdyż zasadniczo zostały wypiętrzone w tym samym okresie jak zresztą całe Karpaty. Jednakże, jeśli spojrzymy na zachód, to zobaczymy całkiem inne góry, a mianowicie Sudety. Są to góry wykształcone w innym czasie i dlatego też mają odmienną budowę i odmienny charakter. Sudety zaczęły się kształtować w okresie orogenezy kaledońskiej oraz hercyńskiej, czyli odmiennie od Karpat. O ich odmienności świadczy również fakt, iż są to typowe góry zrębowe. Patrząc w przeszłość należy jednak dodać, iż po początkowym ich wypiętrzeniu zostały zniszczone przez różne czynniki zewnętrzne i pokryte przez osady różnego pochodzenia. Dopiero orogeneza alpejska sprawiła, że Sudety mogły zostać wypiętrzone. Nie nastąpiło tutaj jednak zjawisko sfałdowania, ale poszczególne części zostały potrzaskane, a tym samym każda z nich została wypiętrzona na nieco inną wysokość. Jest to jeden z tych czynników, który niewątpliwie wpływa na odmienność Sudetów. Jednakże trzeba nadmienić, że są to równie atrakcyjne z punktu widzenia turystyki góry jak całe polskie Karpaty. Podobnie jak w Karpatach, tak i w Sudetach możemy wyróżnić kilka znaczących pasm górskich, z których każde ma swoją odrębną nazwę. Tych odrębnych pasm górskich jest nawet znacznie więcej niż w Karpatach. Między innymi warto tutaj zwrócić uwagę na Karkonosze ze Śnieżką – najwyższym szczytem całych Sudetów, na specyficznie ukształtowane Góry Stołowe, na Góry Sowie, Góry Izerskie jak i wiele innych. Sudety przyciągają do siebie masę turystów, na co wpływ ma na pewno nie tylko ich specyficzne ukształtowanie i przyroda, ale również należy wskazać na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Tym samym Sudety na pewno można uznać za jedno z ciekawszych miejsc w Polsce i na pewno można je uznać za bardzo atrakcyjny teren do wędrówek. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w rzeczywistości, czyli w ilości turystów, którzy każdego roku w okresie letnim oraz zimowym przyjeżdżają, by właśnie tutaj wypocząć. Nasze polskie góry, jak więc łatwo zauważyć są naprawdę piękne, różnorodne i interesujące. Szukając więc idealnego miejsca na wakacje powinniśmy pomyśleć właśnie o nich – wszak dostarczą nam na pewno ogromnej ilości rozrywki.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu W środku półwyspu Apenińskiego znajduje się jednocześnie największa miasto Włoch, które jest stolicą. Dawniej Rzym był wielkim imperium rządzonym przez królów. Od połowy VIII w. Stał się również stolicą Państwa Kościelnego z największą na świecie główną siedzibą kościoła. Burzliwe losy Rzymskie, rządy ludzi o bardzo zróżnicowanej osobowości z różnych stron świata doprowadziły do tego, że obecnie Rzym jest kolebką kulturalną. Jednocześnie ze względu na swoją krwawą historię budzi wśród zwierzających podziw i sxacunek. Mówi się że wRzymie pełno jest muzeów, ale całe miasto to jedno wielkie muzeum. Jest to teżś specyficzne miasto o którym mieszkańcy mówią że w Rzymie trzeba się abo zakochać albo go znienawidzić. Ja wybieram tą pierwsza opcję. Jeżeli jedziemy do Rzymu po raz pierwszy musimy zobaczyć najpopularniejsze zabytki. Koloseum jest taką wizytówką, na liście powinien znajdować się ponieważ jest to monumentalny, czterokondygnacyjny amfiteatr Flawiuszów. Ogromna eliptyczna budowla ma aż 188m długości i 156m szerokości. Potrafi przytłoczyć swym ogromem, który w czasach starożytnych był w stanie pomieścić 45-50 tysięcy widzów. W środku zlokalizowana jest ogromna arena z systemem podziemnych korytarzy. Przytłacza również swą krwawą historią. Walki gladiatorów, egzekucje skazańców, masowe mordy na chrześcijanach, polowania na dzikie zwierzęta, to tylko część. Jednak dzięki temu, że jest pierwszą budowlą za czasów starożytnych niewykonaną, z drewna Koloseum przetrwało wielki pożar Rzymu i możemy dzisiaj go zwiedzać. A wchodząc do wnętrza widzimy doskonale zaplanowane pomieszczenia między innymi te z natryskami przeznaczone dla gladiatorów, szatnie, bufety, klatki na zwierzęta, 80 ponumerowanych wejść dowodzi o tym, że odbywające się wewnątrz walki i egzekucje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można również stwierdzić, że Rzymianie w starożytnych czasach cechowali się wyjątkowym okrucieństwem stosując bardzo często wyszukane kary. Koloseum, swą nazwę zawdzięcza sąsiedztwu ogromnego posągu Nerona, który przedstawiony jest, jako Helios. Przez wieki istnienia budowli, Koloseum było areną sportu i śmierci, odbywały się tam igrzyska i istniał kościół, ta pięciokondygnacyjna budowla ma bogatą i burzliwą historię. Od 2007 roku obiekt jest oficjalnie ogłoszonym jednym z siedmiu cudów świata. Jest to miejsce, które obowiązkowo powinno się znaleźć na naszej liście do zwiedzania jak już znajdziemy się w Rzymie.

Sandomierz

Sandomierz Powiatowe miasto województwa świętokrzyskiego to Sandomierz. Jest ono położone na lewym brzegu Wisły, na pograniczu wyżyny sandomierskiej i niziny wiślanej. Jego położenie na siedmiu wzgórzach dało mu przydomek Małego Rzymu. Pierwsza obecność człowieka w Sandomierzu sięga neolitu. Syn Bolesława III Krzywoustego Henryk Sandomierski stał się pierwszym właścicielem Sandomierza. To za czasów królów Sandomierz już doskonale się rozwinął pod względem kulturalnym, handlowym, w dziedzinie rzemiosła czy też rozbudowy przestrzennej. Między XV a XVII wiekiem Sandomierz był miastem zjazdów króla jak i szlachty. Miano Stolicy Centralnego Okręgu Przemysłowego zyskał już po I wojnie światowej. Podczas II wojny światowej miasto jak jedno z niewielu zostało oszczędzone od zniszczeń. Ta średniej wielkości miejscowość licząca niespełna 25 tysięcy mieszkańców ma obecnie ogromne znaczenie turystyczne. Jest to w końcu drugi, co do wielkości ośrodek usługowy w naszym kraju. Region sadowniczo – warzywny z doskonale rozwiniętym przemysłem spożywczym i szklarskim, z regionalnymi towarzystwami kulturalnymi i naukowymi jest wart odwiedzenia. Sandomierz jest zabytkowym miastem, znajdziemy tutaj nie tylko pozostałości świeckiej zabudowy, ale też pozostałości takie jak stare kamienice, budynki czy kościoły. Przez całe miasto przebiegają szlaki turystyczne. Bardzo ważnym i znanym w całej Europie jest szlak św. Jakuba należący do szlaków wytyczonych po całej Europie, szlaków cystersów. Szlak architektury, który łącznie liczy 1202 km a podzielony jest na 9 tras mniejszych jak i ponad dwustu kilometrowych. Wart obejrzenia jest też pół kilometrowy wąwóz Św. Jadwigi. Jest to lessowy wąwóz z przewagą drzew liściastych. W Sandomierzu całe stare miasto tworzy zespół krajobrazowo – urbanistyczny – architektoniczny. Dlatego też całe miasto zalicza się do zabytków o randze światowej. Ratusz w tym mieście uważany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Ten gotycki budynek z połowy XIV wieku jest zbudowany na planie kwadratu z ośmioboczną wieżą. Obecnie mieści się w nim muzeum okręgowe z licznymi zbiorami historyczno – artystycznymi. Na południowej ścianie ratusza znajduje się zegar słoneczny z roku 1958. O godzinie 12 z wieży nad miastem rozbrzmiewa hejnał sandomierski. Można go słuchać siedząc na małym sandomierskim kameralnym rynku bądź w którejś klimatycznej kawiarence zlokalizowanej w jego obrębie.