Wystroje zamków

Wystroje zamków Dzięki pewnemu wybitnemu architektowi dokonała się przebudowa Zamku w Pszczynie. W okresie 1870 – 1876 pewien powstał projekt, według którego francuski Aleksander Hipolita Destailleura. Ten dwupiętrowy zamek zyskał swoją świetność, zmieniona została elewacja zamku. Został wprowadzony francuski XVII wieczny szyk i styl. Bardzo też projekt zmienił wygląd zamku od stronu miasta. Projekt zakładał dobudowanie westybulu z trzypiętrową klatką schodową. Jednak największą część projekt zakładał na dobudowanie Sali jadalnej. Mieściła ona stół i 32 krzesła. Do tego w tej Sali według planu miały znajdować się dwa dziewiętnastowieczne sporej wielkości lustra. Każde z nich miało być o powierzchni 14 m2! Jak pisała słynna z urody angielska żona Hansa Heinricha XV, który był kolejnym dziedzicem Zamku Pszczyńskiego: „ Znajdowały się tu hektary tarasów i ogrodów oraz wiele obojętnych rzeźb. Wspaniały porządek reprezentacyjnych przestrzeni z ciężkim bogactwem luksusu, ale bez komfortu i wygody, a nawet bez osobistej łazienki!”. Są to sowa Marz Teresy Olivii Cornwallis – West, które zapisała sobie w swoim osobistym pamiętniku po przyjeździe na zamek. Jednak wojna zmieniła oblicze tego zamku i od 1914 roku przez 3 lata stał się on siedzibą sztabu dowodzącego armii niemieckiej. Zamek w przeciągu tych trzech lat odegrał niechlubną rolę w historii Europy. Jednocześnie był on cesarką Główną Kwaterą i jednocześnie siedzibą sztabu wojsk niemieckich. Za sprawą szefa sztabu głównego marszałka Paula von Hindenburga oraz szefa sztabu wschodniego generała Ericha von Ludendorffa Pszczyna odebrała bardzo znaczącą rolę. A w 1922 Pszczyna została dołączona do odgrodzonego Państwa Polskiego. W 1945 roku do Pszczyny wkroczyła Armia Czerwona, nie zniszczyła ona jednak zamku a zorganizowała w nim szpital. Nie spowodowało to, że zamek uległ zniszczeniu. Rok później otwarto zamek dla odwiedzających, były to pierwsze próby muzealne, które ukazywały sztukę z okresów istnienia zamku, co prawda mebli było nie wiele, ale sporo ukazywało historii z czasów panowania rodziny Hochbergów. Obecnie w Muzeum na Zamku Pszczyńskim znajduje się blisko 80% oryginalnego wyposarzenia wnętrz. Ostatnio w ostatniej dekadzie XX wieku zostały przeprowadzone prace konserwatorskie. Dzięki temu, że zachowały się archiwalne spisy inwentarzowe i ikonografia prace zostały zaplanowane w oparciu o nie. Dawne aranżacje wnętrz i funkcje pomieszczeń zostały przywrócone.

Atrakcje Tatr

Atrakcje Tatr Jedną z ciekawszych atrakcji polskich Tatr jest również Morskie Oko, czyli staw znajdujący się u stóp kilku znaczących szczytów. Tatry to niewątpliwie raj dla narciarzy jak i dla miłośników górskich wycieczek. Najważniejszym ośrodkiem jest oczywiście wspomniane wyżej Zakopane, wokół którego mamy zlokalizowanych wiele tras zjazdowych i wyciągów narciarskich. Tatry to ośrodek, do którego zjeżdżają jednak nie tylko narciarze i miłośnicy górskich wędrówek. Jest to, bowiem miejsce, gdzie mamy do czynienia z kilkoma odkrytymi źródłami wód termalnych. Tym samym zostały one wykorzystane do tego, aby przyciągnąć turystów. Ośrodki z basenami termalnymi znajdują się w Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Białce Tatrzańskiej. Do tego wszystkiego należy Tatry określić, jako miejsce o unikalnej przyrodzie, która jest chroniona w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tatry to nie tylko polskie góry, ale na pewno trzeba o nich powiedzieć, że to najpiękniejsze polskie góry, które każdego roku odwiedza ogromna rzesza osób chcących spędzić tutaj swój czas urlopowy. Tatry to niezwykłe miejsce, pełne dzikiej przyrody, natury, miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić. Oczywiście warto także wybrać się w wyższe partie gór, albowiem to właśnie stąd rozciągają się najpiękniejsze widoki.

Małopolska

Małopolska Szlaki Architektury Drewnianej w Małopolsce są przepiękne. Wystarczy, że uzmysłowimy sobie, że małopolskie szlaki to 252 obiekty, 125 kościołów, 49 cerkwi, 30 budynków, do tego 23 zespołów zabudowań, 16 pięknych muzeów i 9 skansenów. Małopolski Szlak Architektury Drewnianej jest piękny. Tworzą go najpiękniejsze i najciekawsze obiekty. Szlak jest mocno urozmaicony. Te wszystkie kościoły, cerkwie, drewniane wille, budynki i całe zespoły zabudowań tworzą piękne szlaki turystyczne. Ludowa kultura materialna to najcenniejszy zabytek. A my możemy go zwiedzać dzięki wspaniałomyślnej inicjatywie Województwa Małopolskiego z 2001 roku. A wszystko rozpoczęło się od opracowania koncepcji. Taki szlak wymaga, bowiem odpowiedniego merytorycznego przygotowania. W następnej kolejności należało porozumieć się z sąsiadującymi województwami. Trzeba było podpisać umowy o współpracy dotyczące realizacji planu. Wstępnie zostały podpisane na okres od 2001 do 2003 roku. Na podstawie plany dojazd do wszystkich obiektów został oznaczony drogowymi znakami umożliwiającymi łatwiejszy dojazd. Dodatkowo wszystkie obiekty zostały oznakowane tabliczkami. Inicjatywa okazała się bardzo trafna. Ponieważ już w 2003 roku zostały wyróżnione cztery kościoły. To wyróżnienie polega na tym, że te cztery kościoły zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. To jest niebywałe wyróżnienie. A na listę dziedzictwa naturalnego i kulturowego zostały wpisane: Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Binarowej, Kościół pw. Św. Filipa i Jakuba w Sękowej, Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, Kościół pw. Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Jest to naprawdę bardzo duże wyróżnienie, ale i wielka możliwość dla całego kraju oraz województwa. W 2013 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO zostały dopisane kolejne obiekty. Oczywiście te obiekty bezpośrednio wchodzą w skład szlaku. Dopisane do tego zostały cztery Cerkwie. Na szlaku to: Cerkiew pw. Św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, Cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, Cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu i czwarta to Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych. Cały szlak jest zadbany a w 2008 roku dodatkowo zostało poprawione wszystko to, co na samym początku koncepcji zostało zrobione. Odświeżono, więc wszystkie tabliczki, które są oznaczeniem obiektów, i uzupełnione te, których w jakimś stopniu zniknęły.

Co jeszcze warto zwiedzić w Turku

Co jeszcze warto zwiedzić w Turku Po wizycie w kościele kolejnym punktem na trasie wycieczki jest wizyta w parku dużym. Tutaj każdy może odpocząć na łonie natury a nawet miło spędzić czas wędkując. W parku znajdują się liczne trasy rowerowe ,dzięki czemu mogą wypoczywać w nim nawet najaktywniejsze osoby. W miejscu tym znajduje się też wiele pamiątek, pomników wykonanych na cześć ważnych osób dla tego regionu, czyli najczęściej żołnierzy walczących w powstaniu. Wieczka do Turku naturalnie nie kończy się tylko na zabytkach, w miejscu tym można również czynnie wypoczywać, czyli skorzystać ze skyPe parku gdzie znajduje się kort tenisowy oraz rampa służąca do jazdy na rolkach. W mieście znajdują się również kompleksy basenów w tym kryty oraz otwarty. Ten drugi jest dość świeżą inwestycją miasta, co za tym idzie wykonany jest na bardzo wysokim poziomie. Jeśli chodzi o małe dzieci to one również znajdą w mieście tym coś dla siebie. W pogodne dni dzieci mogą skorzystać z licznych placów zabaw, jeśli natomiast pogoda nie dopisuje watro wybrać się do muzeum na wystawę lub do Sali zabaw gdzie na pewno każde dziecko wybiega się i miło spędzi czas wolny pod czujnym okiem animatora zabaw. Turek to nie tylko budynki ale też piękne tereny zielone. Cały teren otaczają piękne lasy, gdzie można uprawiać sporty rowerowe. Wszystkie trasy leśne są znakomicie oznaczone dlatego też nie musimy się niczego obawiać. Dla mniej aktywnych przewidziana jest jazda konno. W pobliżu miasta znajdują się liczne szkółki jazdy konnej. Jak widać nawet małe miasteczko może pozytywnie nas zaskoczyć wystarczy tylko się do niego wybrać, aby poznać bogatą historię tego miejsca. W Turku każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie.