Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu W środku półwyspu Apenińskiego znajduje się jednocześnie największa miasto Włoch, które jest stolicą. Dawniej Rzym był wielkim imperium rządzonym przez królów. Od połowy VIII w. Stał się również stolicą Państwa Kościelnego z największą na świecie główną siedzibą kościoła. Burzliwe losy Rzymskie, rządy ludzi o bardzo zróżnicowanej osobowości z różnych stron świata doprowadziły do tego, że obecnie Rzym jest kolebką kulturalną. Jednocześnie ze względu na swoją krwawą historię budzi wśród zwierzających podziw i sxacunek. Mówi się że wRzymie pełno jest muzeów, ale całe miasto to jedno wielkie muzeum. Jest to teżś specyficzne miasto o którym mieszkańcy mówią że w Rzymie trzeba się abo zakochać albo go znienawidzić. Ja wybieram tą pierwsza opcję. Jeżeli jedziemy do Rzymu po raz pierwszy musimy zobaczyć najpopularniejsze zabytki. Koloseum jest taką wizytówką, na liście powinien znajdować się ponieważ jest to monumentalny, czterokondygnacyjny amfiteatr Flawiuszów. Ogromna eliptyczna budowla ma aż 188m długości i 156m szerokości. Potrafi przytłoczyć swym ogromem, który w czasach starożytnych był w stanie pomieścić 45-50 tysięcy widzów. W środku zlokalizowana jest ogromna arena z systemem podziemnych korytarzy. Przytłacza również swą krwawą historią. Walki gladiatorów, egzekucje skazańców, masowe mordy na chrześcijanach, polowania na dzikie zwierzęta, to tylko część. Jednak dzięki temu, że jest pierwszą budowlą za czasów starożytnych niewykonaną, z drewna Koloseum przetrwało wielki pożar Rzymu i możemy dzisiaj go zwiedzać. A wchodząc do wnętrza widzimy doskonale zaplanowane pomieszczenia między innymi te z natryskami przeznaczone dla gladiatorów, szatnie, bufety, klatki na zwierzęta, 80 ponumerowanych wejść dowodzi o tym, że odbywające się wewnątrz walki i egzekucje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można również stwierdzić, że Rzymianie w starożytnych czasach cechowali się wyjątkowym okrucieństwem stosując bardzo często wyszukane kary. Koloseum, swą nazwę zawdzięcza sąsiedztwu ogromnego posągu Nerona, który przedstawiony jest, jako Helios. Przez wieki istnienia budowli, Koloseum było areną sportu i śmierci, odbywały się tam igrzyska i istniał kościół, ta pięciokondygnacyjna budowla ma bogatą i burzliwą historię. Od 2007 roku obiekt jest oficjalnie ogłoszonym jednym z siedmiu cudów świata. Jest to miejsce, które obowiązkowo powinno się znaleźć na naszej liście do zwiedzania jak już znajdziemy się w Rzymie.

Wiedeń

Wiedeń Wiedeń jest stolicą i największym miastem Austrii. Jest to miasto pełne zabytków. Wystarczy wejść na ulicę Kartner Strasse i przejść się wzdłuż niej. Po drodze nie tylko usłyszymy muzykę Mozarta wydobywającą się z głośników hoteli zlokalizowanych na tej ulicy, ale też naszym oczom ukaże się Katedra św. Szczepana. Ta strzelista Katedra zlokalizowana jest na Stephansplatz, jest to najpopularniejszy plac w Wiedniu. Jednaj najczęściej odwiedzanym przez turystów jest plac Schonbrun w Wiedniu. Cały zespół pałacowy jest atrakcją turystyczną i historycznym zabytkiem. Obejmuje on rzeźby, fontanny, park, palmowy pawilon, zoo, cześć zamkową. Cały ten kompleks do 1918 roku był własnością Habsburgów. Jeżeli jesteśmy z dziećmi bądź sami lubimy rozrywkę na wysokim poziomie przejedzmy się na Plater będąc w Wiedniu. To jest najbardziej znane i odwiedzane miejsce rozrywki w Europie. Na działce mającej powierzchnie 1700a mieści się bardzo wiele atrakcji. Dzięki temu ze jest ta zlokalizowane wesołe miasteczko z najlepszymi karuzelami dla dzieci i dorosłych każdy będzie miał, co robić. Jednak symbolem tego miasta jest diabelskie koło. To ono jest widoczne z praktycznie każdego zakątka. Wiednia, ale i z niego doskonale możemy obejrzeć cały Wiedeń z lotu ptaka. Przecież każdy chciałby spojrzeć na miasto z wysokości blisko 65 metrów. W całym parku jest masa restauracji, bud, kawiarenek. Można bez problemu pobawić się, odpocząć i zjeść, później iść na kawę. Ponownie powróciła też gospoda zwana Eisvogel na teren parku. Jest to restauracja działająca od 1805 roku, dlatego sama w sobie jest już zabytkowa. Wiedeń wzbogacił się również o bardzo cenną instytucję, jaką jest Muzeum Figur Woskowych. W Gabinecie Madame Tussauds możemy obejrzeć 71 figur woskowych. Warto również wybrać się na reprezentacyjną ulicę Wiednia z jej zabytkami. To na niej właśnie obejrzymy Zamek Hofburg, Operę Narodową a także parlament i ratusz. Kolejną atrakcją dla turystów i mieszkańców jest Dunaj. To on od zawsze przyciągał nad swe brzegi w upalny dzień. Znajduje się nad nim również wiele atrakcji i daje on możliwość uprawiania sportów wodnych, basenów, plaż i wyznaczonych kąpielisk, restauracji. Na Dunaju jest również wyspa, która jest jednocześnie płucami Wiednia, ponieważ jest to największa powierzchnia naturalna w Wiedniu. A składa się na nią 70ha łąk, 180 ha lasów, 1,8 mln drzew i krzewów. Pomimo swojej wielkości jest ona podzielona na 12 charakterystycznych części, więc zwiedzanie jej jest dość orientacyjne.

Trasy wyczieczkowe

Trasy wyczieczkowe Trasę można podzielić ze względu na stopień trudności. Łatwa polega na pokonywaniu delikatnych wzniesień lub drogi asfaltowej, z kolei cięższe trasy przeznaczone są dla prawdziwych sportowców, ponieważ wymagają już odpowiednich predyspozycji i umiejętności. Każda trasę można podzielić na kilka etapów dzięki temu można zaplanować czas trwania wycieczki i liczbę postoi. Ważne aby pamiętać o odpoczynku tylko wtedy wyprawa rowerem będzie przyjemnością a nie ciężarem. Jeśli decydujemy się na dłuższą wycieczkę nie możemy zapomnieć o odpowiednim ekwipunku czyli do plecaka pakujemy tylko rzeczy niezbędne. jeśli przesadzimy plecak będzie ciężki i jego przewożenie będzie sprawiało nam dużo trudności. W plecaku powinno się znaleźć cos do picia i jedzenia, dobrze jest też zabrać obuwie na zmianę na wypadek gdyby pogoda się pogorszyła. Osoby biorące udział w wycieczce najczęściej decydują się na to aby trasa biegła przez teren zielony lub las, dzięki temu mogą jechać w spokoju i podziwiać przyrodę. W takim przypadku należy trzymać się wytyczonych szlaków aby nie zabłądzić. Trasa oznaczona jest na drzewach specjalnymi symbolami, najczęściej jest to zielona strzałka informująca o szlaku rowerowym. Wycieczka rowerowa to samo zdrowie nic więc dziwnego, że jest na nią coraz więcej osób chętnych.