Specyficzne polskie góry

Specyficzne polskie góry Jeśli spojrzymy na wszystkie pasma górskie znajdujące się w południowo-wschodniej Polsce, to zasadniczo ich budowa jest podobna, gdyż zasadniczo zostały wypiętrzone w tym samym okresie jak zresztą całe Karpaty. Jednakże, jeśli spojrzymy na zachód, to zobaczymy całkiem inne góry, a mianowicie Sudety. Są to góry wykształcone w innym czasie i dlatego też mają odmienną budowę i odmienny charakter. Sudety zaczęły się kształtować w okresie orogenezy kaledońskiej oraz hercyńskiej, czyli odmiennie od Karpat. O ich odmienności świadczy również fakt, iż są to typowe góry zrębowe. Patrząc w przeszłość należy jednak dodać, iż po początkowym ich wypiętrzeniu zostały zniszczone przez różne czynniki zewnętrzne i pokryte przez osady różnego pochodzenia. Dopiero orogeneza alpejska sprawiła, że Sudety mogły zostać wypiętrzone. Nie nastąpiło tutaj jednak zjawisko sfałdowania, ale poszczególne części zostały potrzaskane, a tym samym każda z nich została wypiętrzona na nieco inną wysokość. Jest to jeden z tych czynników, który niewątpliwie wpływa na odmienność Sudetów. Jednakże trzeba nadmienić, że są to równie atrakcyjne z punktu widzenia turystyki góry jak całe polskie Karpaty. Podobnie jak w Karpatach, tak i w Sudetach możemy wyróżnić kilka znaczących pasm górskich, z których każde ma swoją odrębną nazwę. Tych odrębnych pasm górskich jest nawet znacznie więcej niż w Karpatach. Między innymi warto tutaj zwrócić uwagę na Karkonosze ze Śnieżką – najwyższym szczytem całych Sudetów, na specyficznie ukształtowane Góry Stołowe, na Góry Sowie, Góry Izerskie jak i wiele innych. Sudety przyciągają do siebie masę turystów, na co wpływ ma na pewno nie tylko ich specyficzne ukształtowanie i przyroda, ale również należy wskazać na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Tym samym Sudety na pewno można uznać za jedno z ciekawszych miejsc w Polsce i na pewno można je uznać za bardzo atrakcyjny teren do wędrówek. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w rzeczywistości, czyli w ilości turystów, którzy każdego roku w okresie letnim oraz zimowym przyjeżdżają, by właśnie tutaj wypocząć. Nasze polskie góry, jak więc łatwo zauważyć są naprawdę piękne, różnorodne i interesujące. Szukając więc idealnego miejsca na wakacje powinniśmy pomyśleć właśnie o nich – wszak dostarczą nam na pewno ogromnej ilości rozrywki.

Góry poza górami

Góry poza górami Zasadniczo wszystkie pasma górskie w Polsce są zlokalizowane w południowej części kraju. Jednakże mamy pewien wyjątek. Chodzi mianowicie o Góry Świętokrzyskie, które swoją lokalizację posiadają w centralnej części województwa Świętokrzyskiego. Oprócz Sudetów, to właśnie Góry Świętokrzyskie należy zaliczyć do najstarszych pasm górskich w naszym kraju. Możemy je zasadniczo podzielić na trzy części. Są to odpowiednio Łysogóry, Pasmo Masłowskie oraz Pasmo Jeleniowskie. Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica leżąca w paśmie Łysogór. Nie są to bynajmniej wysokie góry, gdyż najwyższy szczyt osiąga wysokość zaledwie 612 m.n.p.m. Najbardziej popularnym i lubianym przez turystów pasmem są właśnie Łysogóry. Możemy w tym miejscu wyróżnić między innymi takie ciekawe miejsca jak legendarny Święty Krzyż czy też Nowa Słupia. To stąd pochodzą słynne już dymarki. Jeśli chodzi o Święty Krzyż to oczywiście nazwa, od której pochodzi nazewnictwo całego pasma górskiego. Góry Świętokrzyskie to bardzo stare pasmo fałdowe, które powstało ze skał osadowych. Jednocześnie też jest to miejsce bardzo unikalne pod względem przyrodniczym. Aby chronić to miejsce, został utworzony Świętokrzyski Park Narodowy. Między innymi należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na puszczę świętokrzyską, która jest największym leśnym kompleksem tychże terenów. Warto również w tym miejscu wspomnieć o bardzo ciekawym ukształtowaniu, jakie jest charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich. Mamy tutaj do czynienia z bardzo głęboko wciętymi dolinami, ze stromymi stokami, gołoborzami czy też skałkami ostańcowymi. Chociaż stosunkowo niskie, to jednak trzeba powiedzieć, że Góry Świętokrzyskie należą do jednych z ciekawszych miejsc w naszym kraju, toteż na pewno nikogo nie dziwi fakt, iż każdego roku są one odwiedzane przez bardzo sporą ilość turystów. Nie może, zatem w tym miejscu zabraknąć również odpowiedniej infrastruktury turystycznej, dzięki której ruch turystyczny w Górach Świętokrzyskich jest możliwy i może się rozwijać. Taka przygoda z turystyką na pewno będzie dla nas idealna, a tym samym chętnie z niej skorzystamy. Kiedy więc chcemy odpocząć i zrelaksować się z całą pewnością będzie to idealne miejsce, jakie możemy wybrać.

Wycieczka z małym dzieckiem

Wycieczka z małym dzieckiem Każda wycieczka wymaga od nas dobrego planowania, ponieważ tylko wtedy możemy zaliczyć ją do udanych wypraw. Planowanie jest szczególnie ważne kiedy w trasę wybieramy się z małym dzieckiem. Jeśli dokładnie wszystkiego nie przemyślimy wycieczka okaże się męczarnią, a nie formą wypoczynku. Małe dziecko jest szczególnie wymagającą osoba, ponieważ nie lubi długich godzin w aucie, szybko się nudzi i marudzi. Chcąc dobrze wypocząć zaczynamy od wybrania godziny o której ruszymy na wycieczkę. Najlepiej aby była to noc, ponieważ wówczas dziecko prześpi spokojnie całą drogę, jeśli nie ma takiej możliwości wtedy musimy zaplanować postoje aby malec wyprostował kości i odpoczął. Dziecko przewozimy naturalnie w foteliku samochodowym, tylko w takich warunkach jest ono bezpieczne, jeśli zdecydujemy się na zwykły fotel wtedy możemy liczyć na duży mandat. Kolejną kwestią podczas wycieczki z malcem jest odpowiednie spakowanie się, czyli nie chodzi tutaj bezpośrednio co tak naprawdę zabierzemy tylko o to jak je spakujemy. Musimy pamiętać ze rzeczy malca muszą być zawsze pod ręką tak by rodzic mógł w każdej chwili po nie sięgnąć. Dotyczy to ubrań, pokarmu i zabawek. Dziecko w czasie drogi szybko się nudzi dobrze jest na ten czas dać mu jakieś zabawki, muszą być one odpowiednie, czyli bezpieczne, nie mogą być to ostre przedmioty czy też twarde aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd mianowicie daje dziecku to co ma aktualnie pod ręką, skutkuje to licznymi wypadkami. Jeśli dziecko jest maleńki powinniśmy zając miejsce obok niego aby w razie potrzeby pomóc mu , natomiast kiedy mamy do czynienia z dziećmi kilkuletnimi wówczas powinniśmy pamiętać o bacznej obserwacji. Zainteresowanie dzieckiem jest ważne, ponieważ mogą wystąpić u niego negatywne skutki jazdy czyli wymioty czy osłabienie dzieci różnie reagują szczególnie kiedy wyjeżdżają na wycieczkę oddalona bardzo do miejsca zamieszkania. Wycieczka z małym dzieckiem jest dość trudnym tematem jeśli chodzi o organizację całego przedsięwzięcia, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się wydarzy po drodze, dlatego też dobrze jest być przygotowanym na każdą ewentualność losu. Dobrze jest prze samą wycieczką przyzwyczajać malca do trasy i co jakiś czas zwiększać liczbę przejechanym metrów w ten sposób przyzwyczaimy dziecko do długiej trasy i nie będzie nią tak bardzo znużone. Organizacja jest w tym wypadku najważniejszym aspektem którego trzeba się trzymać cały czas konsekwentnie, aby wypad zaliczyć do udanych.