Tereny górskie

Tereny górskie Jak widać na terenie górskim występuje ogromna różnorodność jeśli chodzi o kolor jezior, tylko tutaj jest ich tak wiele gatunków nic więc dziwnego, że ze względu na walory estetyczne oraz unikalny wygląd jeziora zostały uznane za rezerwat przyrody nie ożywionej. Każdy kto zdecyduje się na wycieczkę do tego magicznego miejsca na pewno zachwyci się paletą barw występujących na tym terenie, musimy jednak pamiętać, że woda ta nie nadaje się do kąpieli. Skład skał oraz gleby powoduje, że jedynymi jej mieszkańcami są liczne bakterie. Jeziora można odwiedzać jednak nie można mieć z nimi kontaktu bezpośredniego. Sudety to piękne miejsce do wypoczynku co istotne do kolorowych jezior można tutaj dojść w kilkanaście minut, wystarczy tylko kierować się zielonym szlakiem. Szlak ten nie tylko jest drogą ale również swego rodzaju ścieżką dydaktyczną, gdzie turysta może poznać lepiej walory tutejszej okolicy. Dla bardziej wytrwałych przygotowana jest trudniejsza trasa zwana niebieskim szlakiem, ma ona około dwunastu kilometrów i można ją pokonać za pomocą roweru. Wycieczka nad kolorowe jeziorka jest wspaniałym pomysłem na czynny wypoczynek, możemy spacerować, podziwiać przyrodę i dodatkowo zdobywać nowe wiadomości. Co ważne jeziora są różnorodne i znajdują się blisko siebie dzięki czemu może się na nie skusić nawet największy leser.

Specyficzne polskie góry

Specyficzne polskie góry Jeśli spojrzymy na wszystkie pasma górskie znajdujące się w południowo-wschodniej Polsce, to zasadniczo ich budowa jest podobna, gdyż zasadniczo zostały wypiętrzone w tym samym okresie jak zresztą całe Karpaty. Jednakże, jeśli spojrzymy na zachód, to zobaczymy całkiem inne góry, a mianowicie Sudety. Są to góry wykształcone w innym czasie i dlatego też mają odmienną budowę i odmienny charakter. Sudety zaczęły się kształtować w okresie orogenezy kaledońskiej oraz hercyńskiej, czyli odmiennie od Karpat. O ich odmienności świadczy również fakt, iż są to typowe góry zrębowe. Patrząc w przeszłość należy jednak dodać, iż po początkowym ich wypiętrzeniu zostały zniszczone przez różne czynniki zewnętrzne i pokryte przez osady różnego pochodzenia. Dopiero orogeneza alpejska sprawiła, że Sudety mogły zostać wypiętrzone. Nie nastąpiło tutaj jednak zjawisko sfałdowania, ale poszczególne części zostały potrzaskane, a tym samym każda z nich została wypiętrzona na nieco inną wysokość. Jest to jeden z tych czynników, który niewątpliwie wpływa na odmienność Sudetów. Jednakże trzeba nadmienić, że są to równie atrakcyjne z punktu widzenia turystyki góry jak całe polskie Karpaty. Podobnie jak w Karpatach, tak i w Sudetach możemy wyróżnić kilka znaczących pasm górskich, z których każde ma swoją odrębną nazwę. Tych odrębnych pasm górskich jest nawet znacznie więcej niż w Karpatach. Między innymi warto tutaj zwrócić uwagę na Karkonosze ze Śnieżką – najwyższym szczytem całych Sudetów, na specyficznie ukształtowane Góry Stołowe, na Góry Sowie, Góry Izerskie jak i wiele innych. Sudety przyciągają do siebie masę turystów, na co wpływ ma na pewno nie tylko ich specyficzne ukształtowanie i przyroda, ale również należy wskazać na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Tym samym Sudety na pewno można uznać za jedno z ciekawszych miejsc w Polsce i na pewno można je uznać za bardzo atrakcyjny teren do wędrówek. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w rzeczywistości, czyli w ilości turystów, którzy każdego roku w okresie letnim oraz zimowym przyjeżdżają, by właśnie tutaj wypocząć. Nasze polskie góry, jak więc łatwo zauważyć są naprawdę piękne, różnorodne i interesujące. Szukając więc idealnego miejsca na wakacje powinniśmy pomyśleć właśnie o nich – wszak dostarczą nam na pewno ogromnej ilości rozrywki.

Babia Góra

Babia Góra Tereny wokół Babiej Góry objęte są ścisłą ochroną, którą zapewnia utworzony w tym miejscu Babiogórski Park Narodowy. Jest to jeden z sześciu parków narodowych znajdujących się na terenie polskich Karpat. Zdobyć Babią Górę można w zasadzie idąc jedną z trzech wyznaczonych tras. Jeśli pójdziemy od przełęczy Krowiarki, z pewnością możemy liczyć na wyjątkowej urody krajobrazy. Po wyjściu na wysokość odpowiadającą górnej granicy lasu przez dłuższy czas idziemy, bowiem otwartym terenem mijając po drodze Sokolicę i mogąc podziwiać otaczające krajobrazy. Można jednak wybrać trasę od schroniska na Markowych Szczawinach. Tutaj mamy dwie możliwości. Można iść łatwiejszym szlakiem, a można również pójść tzw. Percią Akademicką, co wymaga większych zdolności chodzenia po górach, a w zasadzie to już po skałach. Babia Góra bez cienia wątpliwości jest jedną z bardziej atrakcyjnych w polskich górach i jednocześnie też jedną z bardziej znanych. Każdy, kto miał okazję na nią się wspiąć z pewnością może potwierdzić, że było warto i że jest to niezapomniane przeżycie. Wybór drogi należy do każdego z turystów, ale każda z tras jest na pewno wyjątkowa. Jeśli będziemy mieli więcej szczęścia, to być może spotkamy na trasie któregoś z przedstawicieli dzikiej przyrody. Na pewno warto zastanowić się czy warto wybrać się w to miejsce, a jeśli nasza decyzja będzie pozytywna, będziemy z całą pewnością z naszego wyboru zadowoleni. Nie będziemy żałować, że właśnie tutaj przybyliśmy.

Perła Bieszczad

Perła Bieszczad Bieszczady same w sobie są niezwykłe. Z jednej strony unikalne krajobrazy utworzone dzięki połoninom, na których możemy spotkać sporą ilość turystów, a z drugiej strony pewnego rodzaju tajemniczość i dzikość. Oprócz ogromnych terenów naturalnych, mamy w Bieszczadach do czynienia również z kilkoma znaczącymi ośrodkami typowo turystycznymi. Wszakże dzięki tym ośrodkom popularność Bieszczad może jeszcze bardziej wzrastać. Największym i najważniejszym ośrodkiem turystycznym w Bieszczadach z pewnością jest Solina. W głównej mierze rozwój tego ośrodka był możliwy ze względu na istniejący w tym miejscu akwen wodny, czyli Jezioro Solińskie wraz ze zbudowaną na nim zaporą wodną. Jest to jeden z tych ośrodków, które niewątpliwie wpływają na ilość turystów przybywających w Bieszczady. Solina to wiele ośrodków noclegowych, w tym w głównej mierze chodzi o prywatne kwatery. Solina to jednak również prężnie działający ośrodek wodny z przystaniami rowerków wodnych, kajaków, łódek i żaglówek.

Kraina Połonin

Kraina Połonin Każde z polskich pasm górskich jest niewątpliwie odmienne od innych i na swój sposób specyficzne. Jeśli chodzi o pasma karpackie, to z pewnością bardzo charakterystyczne w tym miejscu są Bieszczady. Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na obniżoną w porównaniu z innymi pasmami górskimi górną granicę lasu, która jest zlokalizowana na wysokości około 1200 metrów nad poziomem morza. Tym samym jednym z bardziej charakterystycznych elementów krajobrazu bieszczadzkiego są połoniny. Rozległe hale pokryte trawą, dzięki którym Bieszczady są wyjątkowym miejscem, jeśli chodzi o walory widokowe. Bieszczady to miejsce, w którym ruch turystyczny dosyć dynamicznie się rozwija, ale na pewno jest to również miejsce, które w dużym stopniu zachowane jest w swoim dziewiczym charakterze. Na pewno znacznie przyczyniło się do tego utworzenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dzięki czemu wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt jest w znacznie mniejszym stopniu narażone na zgubną działalność człowieka. Jednakże oczywiście w Bieszczadach na pewno nie brakuje różnych atrakcji turystycznych. Wystarczy w tym miejscu wymienić Bieszczadzką Kolej Wąskotorową, jak również wskazać na Solinę i znajdujące się tam jezioro. To jeden z prężniej działających ośrodków turystycznych w Bieszczadach. Oczywiście trzeba w tym miejscu wskazać również na pieszą turystykę górską. Bieszczady to fantastyczne miejsce do jej uprawiania ze względu na wspomniane wcześniej połoniny. W poszczególnych częściach Bieszczad mamy utworzonych wiele szlaków turystycznych, po których każdego roku wędruje spora ilość osób. Najwyższym szczytem Bieszczad jest Tarnica wznosząca się na wysokość 1320 m.n.p.m. Oprócz tego szczytu turyści udają się na Wielką Rawkę, wchodzą na Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską czy też na Bukowe Berdo. Warto zwrócić uwagę również na drogową trasę turystyczną, jaką jest trasa prowadząca od Polańczyka do Ustrzyk Górnych. Każdy z pewnością może się tym miejscem zachwycić i w nim nawet zakochać. Wielu z nas kocha góry, ponieważ wyróżniają się one niesamowitym klimatem są wyjątkowo dzikie w swoim jestestwie, jednakże dają nam także możliwość poznania szlaków turystycznych, o których często nawet nie słyszeliśmy.