Babia Góra

Babia Góra Tereny wokół Babiej Góry objęte są ścisłą ochroną, którą zapewnia utworzony w tym miejscu Babiogórski Park Narodowy. Jest to jeden z sześciu parków narodowych znajdujących się na terenie polskich Karpat. Zdobyć Babią Górę można w zasadzie idąc jedną z trzech wyznaczonych tras. Jeśli pójdziemy od przełęczy Krowiarki, z pewnością możemy liczyć na wyjątkowej urody krajobrazy. Po wyjściu na wysokość odpowiadającą górnej granicy lasu przez dłuższy czas idziemy, bowiem otwartym terenem mijając po drodze Sokolicę i mogąc podziwiać otaczające krajobrazy. Można jednak wybrać trasę od schroniska na Markowych Szczawinach. Tutaj mamy dwie możliwości. Można iść łatwiejszym szlakiem, a można również pójść tzw. Percią Akademicką, co wymaga większych zdolności chodzenia po górach, a w zasadzie to już po skałach. Babia Góra bez cienia wątpliwości jest jedną z bardziej atrakcyjnych w polskich górach i jednocześnie też jedną z bardziej znanych. Każdy, kto miał okazję na nią się wspiąć z pewnością może potwierdzić, że było warto i że jest to niezapomniane przeżycie. Wybór drogi należy do każdego z turystów, ale każda z tras jest na pewno wyjątkowa. Jeśli będziemy mieli więcej szczęścia, to być może spotkamy na trasie któregoś z przedstawicieli dzikiej przyrody. Na pewno warto zastanowić się czy warto wybrać się w to miejsce, a jeśli nasza decyzja będzie pozytywna, będziemy z całą pewnością z naszego wyboru zadowoleni. Nie będziemy żałować, że właśnie tutaj przybyliśmy.

Wycieczka do Dino parku

Wycieczka do Dino parku Dzieci, aby dobrze się rozwijały oraz pogłębiały zdobytą wiedzę potrzebują licznych bodźców. Dobrze jest aby nauka szła w parze z obserwacją i obcowaniem z naturą, wtedy młody organizm chłonie więcej i dłużej pamięta zdobytą wiedzę. Dobrym rozwiązaniem na zabawę połączoną z nauką jest wycieczka do Dino parku. Kto z nas nachciałby zobaczyć z bliska dinozaura i poznać jego zwyczaje?, z wycieczki takiej cieszą się nie tylko dzieci ale też dorośli mogą miło spędzić tu czas. Wycieczkę po Dino parku zaczynamy od odwiedzin dinozaurów roślinożernych. Każdy z dinozaurów wykonany jest z ogromnej masy betonowej i godnie odzwierciedla prawdziwy okaz, który żył dawno temu. Dodatkowo każda figura ma też swoje oznaczenie, czyli tablicę z informacjami o nazwie gada oraz tego kiedy żył i co dokładnie jadał. tablice takie są wspaniałym pomysłem, ponieważ dzieci zdobywają cenne widomości, a dorośli włączają się do zabawy poprzez czytanie i objaśnianie niektórych zawiłych treści dziecku. Park jest znakomicie usytuowany, ponieważ teren jest dość pokaźny a przy tym wygląda jak naturalne środowisku gadów, jest tutaj wiele drzew, krzewów i zbiorników wodnych. W wycieczce nie ocenione są drogowskazy które kierują turystę do dalszej części parku, tam znajdują się liczne gady mięsożerne oraz latające okazy. Co ważne każdego dinozaura dziecko może dotknąć, obejrzeć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Kiedy już obejrzymy wszystkie gady w paku czekają na nas kolejne atrakcje, park przewiduje czynny wypoczynek dla maluchów. Mogą tutaj pobawić się w piasku na dość sporym placu zabaw lub skorzystać z innych atrakcji takich jak park linowy, jazda kolejka czy wspinaczka. Po zabawie na powietrzu każdy naturalnie głodnieje i na taką ewentualność przygotowany jest park dinozaurów, na obiekcie znajdują się liczne punkty gastronomiczne oraz lodziarnie. Park dinozaurów jest wspaniałą alternatywą na wakacje, ponieważ najmilej zwiedza się go kiedy pogoda dopisuje. Miejsce to jest magiczne dla każdego turysty bez względu na jego wiek, gdyż może na żywo dotknąć figurę prehistorycznego gada i miło aktywnie spędzić czas wolny. Pomimo, że zwierzęta nie są żywe to dla dziecka jest to całkiem nowe doświadczenie, zamiast wyobrażać sobie wygląd takiego gada może go dotknąć obejrzeć. Figury są całkiem imponujące, a dla małego dziecka wręcz ogromne. Co ważne miejsce to, to wspaniałe połączenie nauki i zabawy. Znakomicie sprawdza się dla każdej grupy wiekowej dzieci, co ważne wszystko odbywa się na świeżym powietrzu co sprawia, że miejsce to zyskuje kolejne cenne atuty.

Zabytkowy park

Zabytkowy park Łódź, sporej wielkości miasto z zaskakująco dużymi pokładami zieleni. Jednak na dzień dzisiejszy tereny tego miasta to aż 33 parki, które łącznie zajmują powierzchnię ponad 500 hektarów. Jak widzimy jest to spora część miasta, jednak jest to powierzchnia bez lasów, ogródków działkowych czy też terenów zieleni miejskiej na osiedlach. Do rejestru Łódzkich zabytków zostało wpisanych aż 11 z 33 parków. Przełom powstawania parków to końcówka XIX wieku i początek XX. Największe i najcenniejsze parki, które są zlokalizowane na terenie miasta mają liczne historyczne adnotacje, zdjęcia i wpisy. Archiwum Państwowe w Łodzi jest posiadaczem najcenniejszych w swych zbiorach historycznych dokumentów dotyczących pięciu najcenniejszych parków. Dawny park Kwela jest najstarszym parkiem w Łodzi jego początki sięgają 1840 roku. Zlokalizowany on jest pomiędzy ulicą Fabryczną, Przędzalnianą a aleją Piłsudzkiego. Jego założenie i plany dotyczyły Ogrodu Spacerowego. Oczywiście pierwsze plany są w posiadania Muzeum i można je obejrzeć. Poza kilkuletnią dzierżawą terenu części parkowego, był on w pełni miejskim terenem, na którym odpoczywali robotnicy okolicznych fabryk a obecnie wszyscy mieszkańcy Łodzi. Park nie tylko zapewniał wytchnienie i wypoczynek. Ale był jednocześnie miejscem spotkań, ponieważ corocznie organizowano w nim na przykład Zielone Świątki i była to impreza, na którą przychodziła w tedy praktycznie cała Łódź. Miasto nie szczędziło swoim mieszkańcom atrakcji, dlatego rozmaite karuzele, huśtawki, widowiska a nawet i orkiestra urozmaicały czas spacerowiczom. Ten najstarszy park łódzki został jednogłośnie okrzyknięty mianem pomnika zabytków i został wpisany do rejestrów zabytków. Kolejnym łódzkim parkiem jest Park Kolejowy z 1848 roku, który zlokalizowany jest Kilińskiego, Składowej i Narutowicza. Autorem i projektantem był miejski budowniczy Hilary Majewski, który wraz z ogrodnikiem Giernotem stworzyli drugi, co do wielkości park publiczny w Łodzi. Kolejnym parkiem jest Park Mikołajewski z 1884 roku. Zlokalizowany on jest w zbiegu ulic: Tuwima, Kilińskiego i Sienkiewicza. Park Helenów swoje uroczyste otwarcie miał w 1885 roku i jest również wpisany do zabytków łódzkich. Kolejnym piątym parkiem, którego dokumentację historyczną możemy obejrzeć w muzeum jest Park Julia nowski im. Adama Mickiewicza. Zlokalizujemy go na ulicach Zgierskiej, Sowińskiego, Folwarczną, Jaworową, aleją Róż i Karlołową. Park był przeznaczony na Muzeum jednak został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej, dlatego tak ważne są dokumenty i zdjęcia, które się zachowały.

Parki narodowe

Parki narodowe Parki narodowe są strukturą, która uchodzi za najwyższą w hierarchii terenów chronionych. Największa ilość parków narodowych w polskich górach jest umiejscowiona w Karpatach. Mamy, bowiem tutaj zlokalizowanych sześć parków narodowych. Są to odpowiednio: Bieszczadzki Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy oraz Babiogórski Park Narodowy. W zachodniej części południowej Polski mamy Sudety, a w nich możemy wyróżnić dwa parki narodowe. Chodzi tutaj o Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Pozostaje nam, więc jeszcze jedna struktura górskiego parku narodowego, a mianowicie o Świętokrzyski Park Narodowy zlokalizowany między innymi w Górach Świętokrzyskich. Specyfika górskich parków narodowych z pewnością jest wyjątkowa, ale dzięki temu, że one istnieją, możemy cieszyć się wyjątkowością górskiej przyrody w Polsce. Z całą pewnością turystyka w tym miejscu kwitnie, ogromna ilość zabytków, a przede wszystkim piękno natury sprawiają, że warto przynajmniej raz w życiu przybyć tutaj. Takiej wycieczki na pewno nie będziemy żałować.