Wycieczka na narty

Wycieczka na narty Zima jest wspaniałą porą na wypoczynek w górach. W tym okresie największym powodzeniem cieszą się Tatry, ponieważ są najwyższymi górami w Polsce. Na terenie tym można spędzać czas wolny na różne sposoby, jedni wybierają wycieczki po szlakach inni zwiedzanie. Dla amatorów sportów zimowych w górach przygotowano również stoki narciarskie, jeśli pogoda dopisuje, czyli śniegu jest pod dostatkiem wówczas narciarze mogą w nieograniczonej ilości korzystać ze stoku, jeśli natomiast zima jest łagodna a śnieg szybko topnieje wtedy stoki są sztucznie zaśnieżane, tym celu na kilkanaście godzin podłącza się specjalną maszynę która tworzy sztuczny śnieg dzięki niej turyści mają zapewniona atrakcje na cały pobyt. Jeśli umiemy jeździć na nartach, możemy skorzystać z bardziej stromych tras, natomiast dla początkujących przewidziane są nieco inne. Musimy trasę zawsze dobierać do umiejętności, ponieważ jazda na nartach nie należy do łatwych. Oprócz właściwej trasy początkujące osoby mogą skorzystać z nauki jazdy pod czujnym okiem instruktora, w Tatrach istnieje wiele szkółek narciarskich, gdzie w kilka godzin opanujemy jazdę i nauczymy się jak mamy zachowywać się na trasie. Wycieczka na narty jest dobrym pomysłem dla każdej osoby która ceni sobie wypoczynek czynny na świeżym powietrzu. Dzięki takiemu spędzaniu czasu wolnego wypoczywamy i dodatkowo dbamy o swoje zdrowie, ponieważ jesteśmy w ciągłym ruchu. Zanim jednak wybierzemy się na narty musimy się do tego dobrze przygotować ,czyli wybieramy właściwy ubiór. Na narty najlepiej jest założyć kombinezon narciarski, ponieważ jest jednoczęściowy i znakomicie izoluje od zimna. Musimy pamiętać, że w górach temperatura bywa naprawdę niska więc musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Strój taki nie należy do tanich ale możną go zawsze wypożyczyć aby nie narażać się na spore koszty. Kolejna sprawa to okrycie na głowę, dobrze jest zakładać wciągane czapki lub nawet kominiarki aby jak najbardziej osłonić twarz przed mrozem, oczy naturalnie chronimy goglami, są to specjalne okulary przeznaczone do jazdy na nartach. Okulary te nie tylko chronią przed silnym wiatrem oczy, ale przed słońcem które często na stoku może oślepiać. Kiedy cały strój mamy już skompletowany wówczas dbamy o sprzęt czyli smarujemy narty, czynność ta jest wręcz konieczna, ponieważ tylko wówczas narty będą się dobrze ślizgały po stoku. Wycieczka na narty jest wspaniałym pomysłem na spędzanie wolnych chwil, dzięki uprawianiu tego sportu nie tylko dbamy o swoją kondycję i sylwetkę ale równocześnie wypoczywamy.

Specyficzne polskie góry

Specyficzne polskie góry Jeśli spojrzymy na wszystkie pasma górskie znajdujące się w południowo-wschodniej Polsce, to zasadniczo ich budowa jest podobna, gdyż zasadniczo zostały wypiętrzone w tym samym okresie jak zresztą całe Karpaty. Jednakże, jeśli spojrzymy na zachód, to zobaczymy całkiem inne góry, a mianowicie Sudety. Są to góry wykształcone w innym czasie i dlatego też mają odmienną budowę i odmienny charakter. Sudety zaczęły się kształtować w okresie orogenezy kaledońskiej oraz hercyńskiej, czyli odmiennie od Karpat. O ich odmienności świadczy również fakt, iż są to typowe góry zrębowe. Patrząc w przeszłość należy jednak dodać, iż po początkowym ich wypiętrzeniu zostały zniszczone przez różne czynniki zewnętrzne i pokryte przez osady różnego pochodzenia. Dopiero orogeneza alpejska sprawiła, że Sudety mogły zostać wypiętrzone. Nie nastąpiło tutaj jednak zjawisko sfałdowania, ale poszczególne części zostały potrzaskane, a tym samym każda z nich została wypiętrzona na nieco inną wysokość. Jest to jeden z tych czynników, który niewątpliwie wpływa na odmienność Sudetów. Jednakże trzeba nadmienić, że są to równie atrakcyjne z punktu widzenia turystyki góry jak całe polskie Karpaty. Podobnie jak w Karpatach, tak i w Sudetach możemy wyróżnić kilka znaczących pasm górskich, z których każde ma swoją odrębną nazwę. Tych odrębnych pasm górskich jest nawet znacznie więcej niż w Karpatach. Między innymi warto tutaj zwrócić uwagę na Karkonosze ze Śnieżką – najwyższym szczytem całych Sudetów, na specyficznie ukształtowane Góry Stołowe, na Góry Sowie, Góry Izerskie jak i wiele innych. Sudety przyciągają do siebie masę turystów, na co wpływ ma na pewno nie tylko ich specyficzne ukształtowanie i przyroda, ale również należy wskazać na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Tym samym Sudety na pewno można uznać za jedno z ciekawszych miejsc w Polsce i na pewno można je uznać za bardzo atrakcyjny teren do wędrówek. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w rzeczywistości, czyli w ilości turystów, którzy każdego roku w okresie letnim oraz zimowym przyjeżdżają, by właśnie tutaj wypocząć. Nasze polskie góry, jak więc łatwo zauważyć są naprawdę piękne, różnorodne i interesujące. Szukając więc idealnego miejsca na wakacje powinniśmy pomyśleć właśnie o nich – wszak dostarczą nam na pewno ogromnej ilości rozrywki.

Ikona polskiej turystyki górskiej

Ikona polskiej turystyki górskiej Jednym z najbardziej popularnych pasm górskich w naszym kraju są oczywiście Tatry. Bez wątpienia jest to miejsce, do którego każdego roku przybywa cała masa turystów. Tatry to oczywiście najwyższe polskie góry wznoszące się na wysokość prawie 2,5 kilometra nad poziomem morza. Najwyższym polskim szczytem są oczywiście Rysy, ale to nie jedyny atrakcyjny szczyt, jaki obierają sobie za cel turyści. Z pewnością do tych popularnych możemy zaliczyć również takie szczyty jak Giewont, Kasprowy Wierch, Orla Perć, Czerwone Wierchy, Granaty czy też nieco niższa Gubałówka. Największym ośrodkiem turystycznym w Tatrach jest oczywiście Zakopane. Oprócz niego turyści mogą zawitać także do Poronina, Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej, Chochołowa, Kościeliska czy też do kilku innych mniejszych miejscowości. Tatry to pasma górskie, które w pewnych miejscach mogą do złudzenia przypominać alpejskie szczyty, a przez to na pewno trzeba je uznać za bardzo atrakcyjne.