Beskidzkie schroniska

Beskidzkie schroniska Beskid Śląski i Żywiecki to bez wątpienia jest bardzo piękny teren do tego, aby uprawiać turystykę pieszą, rowerową czy też, aby na stokach górskich uprawiać narciarstwo zjazdowe. Jeśli chodzi o tę pierwszą formę rekreacji, to niewątpliwie jednym z istotnych elementów na szlakach turystycznych są górskie schroniska. Jak dzisiaj wygląda poziom schronisk górskich w Beskidzie Śląskim i Żywieckim? Na pewno trzeba w tym miejscu podkreślić, że z roku na rok ten poziom znacząco się podnosi i świadomość dokonywania pewnych zmian dociera do kierowników schronisk. Aby schronisko mogło funkcjonować potrzebni są oczywiście turyści. W niektórych przypadkach przyciągnięcie większej ilości turystów do schroniska jest nieco łatwiejsze, a w niektórych przypadkach wymaga sporej pomysłowości. Jeśli spojrzymy na ustrońskie schronisko na Równicy, to niewątpliwie trzeba powiedzieć, że liczba przybywających tutaj turystów jest spora. Jednakże przecież na ten szczyt prowadzi droga asfaltowa, a więc liczba przybywających tu osób nie powinna dziwić. W innych miejscach jednakże nie jest tak łatwo. Bardzo dobrym pomysłem na przyciągnięcie większej liczby turystów w okresie zimowym jest oczywiście stworzenie tras turystycznych, co wiąże się jednak z pewnymi inwestycjami pozwalającymi te trasy przygotować i utrzymać. Może to jednak być inwestycja jak najbardziej opłacalna, czego przykładem może być schronisko na Rysiance. Dobrym przykładem pozytywnego rozwoju może stać się schronisko na Hali Miziowej, gdzie w miejsce starego drewnianego schroniska powstał nowoczesny obiekt mogący pomieścić sporą ilość turystów. Tym samym ilość przybywających tam osób jest z pewnością spora. W Beskidach mamy również przykłady jak z upadłego schroniska, któremu grozi zamknięcie można szybko stworzyć obiekt, który przynosi zyski i ma przed sobą świetlaną przyszłość, a wszystko dzięki inicjatywom młodego, ambitnego kierownika. Mowa tutaj o bacówce na Krawców Wierchu. Schroniska w górach są potrzebne, ale ich utrzymanie na pewno wymaga również sporego wysiłku. Oczywiście są one dla wszystkich turystów wręcz niezbędne, ponieważ musimy zastanowić się nie tylko, w jaki sposób aktywnie spędzimy czas, ale także gdzie spędzimy noc. Warto, więc wybrać idealne schronisko dla siebie.

Wycieczka na Mazury

Wycieczka na Mazury Coraz większym zainteresowaniem turystów cieszą się mazury. Teren ten jest dziewiczy, czyli tak naprawdę nie skarżony ludzką działalnością. W miejscu tym możemy nie tylko odpocząć na łonie natury ale uprawiać liczne sporty wodne. Wycieczkę na mazury dobrze jest rozpocząć od dobrego bagażu ,czyli pokazujemy tylko potrzebne przedmioty takie jak ubrania, kosmetyki oraz naturalnie środki na owady, ponieważ nad wodą może być ich sporo. Dobrym pojazdem na tego typu wycieczkę jest naturalnie auto, ponieważ daje nam maksimum wygody oraz komfortu. Dzięki własnemu autu możemy robić przerwy w podróży w dowolnym miejscu i spakować więcej potrzebnych rzeczy. Mazury są magicznym miejscem nic więc dziwnego, że zaliczono je do jednego z cudów natury. Tylko na tym terenie znajduje się tak ogromna liczba jezior czystych. Żyją tutaj w naturalnym środowisku liczne gatunki ryb oraz ptactwa. Jest to prawdziwy raj dla wędkowiczów, ponieważ mogą liczyć na spokojną okolicę i dobre połowy.

Sandomierz

Sandomierz Powiatowe miasto województwa świętokrzyskiego to Sandomierz. Jest ono położone na lewym brzegu Wisły, na pograniczu wyżyny sandomierskiej i niziny wiślanej. Jego położenie na siedmiu wzgórzach dało mu przydomek Małego Rzymu. Pierwsza obecność człowieka w Sandomierzu sięga neolitu. Syn Bolesława III Krzywoustego Henryk Sandomierski stał się pierwszym właścicielem Sandomierza. To za czasów królów Sandomierz już doskonale się rozwinął pod względem kulturalnym, handlowym, w dziedzinie rzemiosła czy też rozbudowy przestrzennej. Między XV a XVII wiekiem Sandomierz był miastem zjazdów króla jak i szlachty. Miano Stolicy Centralnego Okręgu Przemysłowego zyskał już po I wojnie światowej. Podczas II wojny światowej miasto jak jedno z niewielu zostało oszczędzone od zniszczeń. Ta średniej wielkości miejscowość licząca niespełna 25 tysięcy mieszkańców ma obecnie ogromne znaczenie turystyczne. Jest to w końcu drugi, co do wielkości ośrodek usługowy w naszym kraju. Region sadowniczo – warzywny z doskonale rozwiniętym przemysłem spożywczym i szklarskim, z regionalnymi towarzystwami kulturalnymi i naukowymi jest wart odwiedzenia. Sandomierz jest zabytkowym miastem, znajdziemy tutaj nie tylko pozostałości świeckiej zabudowy, ale też pozostałości takie jak stare kamienice, budynki czy kościoły. Przez całe miasto przebiegają szlaki turystyczne. Bardzo ważnym i znanym w całej Europie jest szlak św. Jakuba należący do szlaków wytyczonych po całej Europie, szlaków cystersów. Szlak architektury, który łącznie liczy 1202 km a podzielony jest na 9 tras mniejszych jak i ponad dwustu kilometrowych. Wart obejrzenia jest też pół kilometrowy wąwóz Św. Jadwigi. Jest to lessowy wąwóz z przewagą drzew liściastych. W Sandomierzu całe stare miasto tworzy zespół krajobrazowo – urbanistyczny – architektoniczny. Dlatego też całe miasto zalicza się do zabytków o randze światowej. Ratusz w tym mieście uważany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Ten gotycki budynek z połowy XIV wieku jest zbudowany na planie kwadratu z ośmioboczną wieżą. Obecnie mieści się w nim muzeum okręgowe z licznymi zbiorami historyczno – artystycznymi. Na południowej ścianie ratusza znajduje się zegar słoneczny z roku 1958. O godzinie 12 z wieży nad miastem rozbrzmiewa hejnał sandomierski. Można go słuchać siedząc na małym sandomierskim kameralnym rynku bądź w którejś klimatycznej kawiarence zlokalizowanej w jego obrębie.

Babia Góra

Babia Góra Tereny wokół Babiej Góry objęte są ścisłą ochroną, którą zapewnia utworzony w tym miejscu Babiogórski Park Narodowy. Jest to jeden z sześciu parków narodowych znajdujących się na terenie polskich Karpat. Zdobyć Babią Górę można w zasadzie idąc jedną z trzech wyznaczonych tras. Jeśli pójdziemy od przełęczy Krowiarki, z pewnością możemy liczyć na wyjątkowej urody krajobrazy. Po wyjściu na wysokość odpowiadającą górnej granicy lasu przez dłuższy czas idziemy, bowiem otwartym terenem mijając po drodze Sokolicę i mogąc podziwiać otaczające krajobrazy. Można jednak wybrać trasę od schroniska na Markowych Szczawinach. Tutaj mamy dwie możliwości. Można iść łatwiejszym szlakiem, a można również pójść tzw. Percią Akademicką, co wymaga większych zdolności chodzenia po górach, a w zasadzie to już po skałach. Babia Góra bez cienia wątpliwości jest jedną z bardziej atrakcyjnych w polskich górach i jednocześnie też jedną z bardziej znanych. Każdy, kto miał okazję na nią się wspiąć z pewnością może potwierdzić, że było warto i że jest to niezapomniane przeżycie. Wybór drogi należy do każdego z turystów, ale każda z tras jest na pewno wyjątkowa. Jeśli będziemy mieli więcej szczęścia, to być może spotkamy na trasie któregoś z przedstawicieli dzikiej przyrody. Na pewno warto zastanowić się czy warto wybrać się w to miejsce, a jeśli nasza decyzja będzie pozytywna, będziemy z całą pewnością z naszego wyboru zadowoleni. Nie będziemy żałować, że właśnie tutaj przybyliśmy.

Nie taki diabeł straszny

Nie taki diabeł straszny Być może nie jest to najwyższy szczyt w polskich górach, ale z pewnością jeden z tych, które mają szczególne znaczenie i szczególną sławę. Mowa o Babiej Górze lub inaczej Diablaku położonym w Beskidzie Makowskim, chociaż na niektórych mapach Beskidu Żywieckiego tę górę również można zobaczyć. Dlaczego Babia Góra jest jednym ze słynniejszych wzniesień? Na pewno ze względu na swoje ukształtowanie, na unikalną przyrodę, którą tu można spotkać jak również na pewne legendy mówiące o tym, iż w tym miejscu mieliśmy albo nawet i mamy do czynienia ze zlotem czarownic. Oczywiście są to tylko legendy, ale bez wątpienia Babia Góra to wyjątkowe wzniesienie. Góruje nad otaczającymi ją szczytami, gdyż poza Tatrami jest to najwyższy polski szczyt wznoszący się na wysokość 1725 m.n.p.m.