Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu W środku półwyspu Apenińskiego znajduje się jednocześnie największa miasto Włoch, które jest stolicą. Dawniej Rzym był wielkim imperium rządzonym przez królów. Od połowy VIII w. Stał się również stolicą Państwa Kościelnego z największą na świecie główną siedzibą kościoła. Burzliwe losy Rzymskie, rządy ludzi o bardzo zróżnicowanej osobowości z różnych stron świata doprowadziły do tego, że obecnie Rzym jest kolebką kulturalną. Jednocześnie ze względu na swoją krwawą historię budzi wśród zwierzających podziw i sxacunek. Mówi się że wRzymie pełno jest muzeów, ale całe miasto to jedno wielkie muzeum. Jest to teżś specyficzne miasto o którym mieszkańcy mówią że w Rzymie trzeba się abo zakochać albo go znienawidzić. Ja wybieram tą pierwsza opcję. Jeżeli jedziemy do Rzymu po raz pierwszy musimy zobaczyć najpopularniejsze zabytki. Koloseum jest taką wizytówką, na liście powinien znajdować się ponieważ jest to monumentalny, czterokondygnacyjny amfiteatr Flawiuszów. Ogromna eliptyczna budowla ma aż 188m długości i 156m szerokości. Potrafi przytłoczyć swym ogromem, który w czasach starożytnych był w stanie pomieścić 45-50 tysięcy widzów. W środku zlokalizowana jest ogromna arena z systemem podziemnych korytarzy. Przytłacza również swą krwawą historią. Walki gladiatorów, egzekucje skazańców, masowe mordy na chrześcijanach, polowania na dzikie zwierzęta, to tylko część. Jednak dzięki temu, że jest pierwszą budowlą za czasów starożytnych niewykonaną, z drewna Koloseum przetrwało wielki pożar Rzymu i możemy dzisiaj go zwiedzać. A wchodząc do wnętrza widzimy doskonale zaplanowane pomieszczenia między innymi te z natryskami przeznaczone dla gladiatorów, szatnie, bufety, klatki na zwierzęta, 80 ponumerowanych wejść dowodzi o tym, że odbywające się wewnątrz walki i egzekucje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można również stwierdzić, że Rzymianie w starożytnych czasach cechowali się wyjątkowym okrucieństwem stosując bardzo często wyszukane kary. Koloseum, swą nazwę zawdzięcza sąsiedztwu ogromnego posągu Nerona, który przedstawiony jest, jako Helios. Przez wieki istnienia budowli, Koloseum było areną sportu i śmierci, odbywały się tam igrzyska i istniał kościół, ta pięciokondygnacyjna budowla ma bogatą i burzliwą historię. Od 2007 roku obiekt jest oficjalnie ogłoszonym jednym z siedmiu cudów świata. Jest to miejsce, które obowiązkowo powinno się znaleźć na naszej liście do zwiedzania jak już znajdziemy się w Rzymie.

Budapeszt

Budapeszt Węgry mają jedną z najpiękniejszych stolic Europy – Budapeszt. To magiczne miasto leżące nad rzeką Dunaj podzielone jest przez nią na dwie części: prawobrzeżną i lewobrzeżną. Na prawobrzeżnej znajdujemy pagórkowatą Budę a na lewobrzeżnej części nizinny Peszt. Budapeszt może poszczyć się swoją historią, która rozpoczyna się już w czasach epoki kamienia łupanego. Polak i Węgier dwa bratanki, może, dlatego właśnie na Węgrzech mnóstwo jest polskich akcentów. Możemy zobaczyć w stolicy pomnik obrońców Przemyśla. Pomnik Józefa Bema, który był Polakiem, lecz zginał walcząc za ukochane Węgry. Jednak Budapeszt jest miastem, które warto zwiedzić, ponieważ bardzo ładnie się rozwija, miało ono metro zaraz po metrze londyńskim już w 1896 roku, które obecnie należy do Światowego dziedzictwa Kultury. Jedną z najbardziej reprezentatywnych budowli jest Zamek Królewski. Już czasów średniowiecza sięga historia tego pałacu. Pałac Badeńskiego podobnie jak cała stolica został bardzo mocno zniszczony podczas II wojny światowej. We wnętrzu zamku znajduje się najsłynniejsze muzeum w stolicy. Kolejnym bardzo charakterystycznym miejscem jest Most łańcuchowy z 1849 roku. Monstrualny most majestatycznie zwisa nad Dunajem, jego długość to 380 m a szerokość prawie 15 metrów. Ten most był również pierwszym stałym połączeniem pomiędzy Budą i Peszu. Cudowny jest również Kościół Macieja zwany potocznie a oficjalnie Kościół Przenajświętszej Marii Panny jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych kościołów na Węgrzech. XIII wieczny kościół z XIX wiecznymi freskami robią ogromne wrażenie na zwiedzających. W Budapeszcie znajduje się też wielka synagoga będąca drugą, co do wielkości na świecie a pierwsza na tym miejscu mieści się w Nowym Yorku. Budapeszt słynie również z Tokaya, papryczek ostrych, gulaszu węgierskiego i ostrego salami. Węgry przyciągają nie tylko zabytkami i pięknymi terenami, ale też kuchnią. Budapeszt posiada jeszcze imponujący parlament, który rozciąga się wzdłuż Dunaju na 269 metrów. Te budynek wyróżnia się na tle innych, setki podpór i 88 władców węgierskich oraz wielka kopuła, od której rozchodzą się dwa skrzydła lewe i prawe. Ten kolos był stawiany przez 17 lat a jego ukończenie jest datowane na rok 1897.Parlament węgierski można również zwiedzić, wewnątrz, lecz wycieczki wprowadzane są tylko dwa razy dziennie. Tak, więc parlament i wzgórze zamkowe dostarczy nam niezapomnianych przeżyć związanych z Budapesztem, stolicą Węgier.

Luksemburg

Luksemburg Luksemburg jest stolicą Luksemburga. Przede wszystkim ze względu na atrakcyjność turystyczną ta stolica jest ważnym centrum kulturalnym. Ale stosunkowo często również staje się miejscem życia i pracy dla potencjalnych kandydatów. Bardzo często przenoszą się tutaj osoby, które ze względu na dobrze rozwijającą się gospodarkę mają większe możliwości zawodowe. Kierunki zarobkowe związane z ekonomią i biznesem wyjątkowo się tutaj rozwijają. Ale jednocześnie jest to miejsce gdzie znajdują się najdłuższe w całej Europie mury obronne. Dodatkowo ogromne mosty, które są również jednymi z dłuższych. Obiekty historyczne ulokowane są w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnych budynków, jednocześnie będąc bardzo dobrze zachowanymi pamiątkami historycznymi. Będąc w Luksemburgu z pewnością nie możemy pominąć jezuickiego kościoła, a właściwie Katedry Notre Dame. Ta katedra wybudowana w późnogotyckim stylu została z czasem przekształcona w katedrę rzymsko-katolicką. Budowla z racji jej ogromnych wyborów po prostu zapiera dech w piersiach na, zewnątrz, ale zwłaszcza, jeżeli wejdziemy do środka. Bardzo symetryczne i bogato urządzone wnętrze to idealny przykład kultury Luksemburgu. Doskonale spełniającą funkcję obronną jest fortyfikacja, która w czasach XII – XIV wieku doskonale spełniała swoją funkcję dzisiaj stała się atrakcją turystyczną. Obecnie do podziwiania pozostały nam tylko jej pozostałości, ale i tak są one okazałe. Fortyfikacją jest uznana za jedna z największych. Muzeum twierdzy i masywne mury podziwia tysiące turystów. Pałac Wielkiego Księcia w Luksemburgu to trzeci obiekt, bez którego zobaczenia na własne oczy nie powinniśmy z kraju wyjeżdżać. Cała historia pałacu jak i samego placu sięga XV wieku. Do dziś zachowana część w stylu renesansowym była niegdyś ratuszem. Później budynek zaczął pełnić rolę siedziby najważniejszych osób w państwie. W południowej części kraju znajdziemy Most Adolfa o łącznej długości 153 metrów. Most wznosząc się nad rzeką Petrusse daje niecodzienny widok na miasto, dlatego też stał się kolejnym obowiązkowym obiektem. Nowoczesnego stylu miastu dodaje Filharmonia Luksemburska, która zlokalizowana jest w centrum trójkątnego Placu Europy. Swoją nowoczesną formą nadaje unikalny charakter historycznej okolicy. A jeżeli mamy ochotę na największy targ to zapraszamy w każdą środę i niedzielę na plac Guillaume II. To tutaj mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek prezentują wszystko od owoców i warzyw począwszy na biżuterii i odzieży skończywszy.